Objawy osteochondrozy odcinka piersiowego kręgosłupa i jego leczenie

osteochondroza odcinka piersiowego kręgosłupa

Najmniej powszechny rodzaj osteochondrozy zawsze był uważany za osteochondrozę odcinka piersiowego kręgosłupa. Jednak dzisiaj ta choroba stała się bardziej powszechna. Kilkadziesiąt lat temu osteochondroza klatki piersiowej była chorobą osób starszych, ale z biegiem lat diagnoza ta stała się powszechna wśród młodych ludzi, a nawet dzieci.

Co to za choroba

Osteochondroza kręgosłupa piersiowego jest spowodowana zmianami dystroficznymi i zwyrodnieniowymi, które prowadzą do przerwania aparatu więzadłowego, sąsiednich kręgów i stawów oraz mogą spowodować ich zniszczenie. Cierpią na nią zarówno kości, jak i aparat więzadłowy, mięśnie i chrząstki.

Ma kilka specyficznych cech:

 1. Kręgosłup piersiowy różni się funkcjonalnie od szyi i odcinka lędźwiowego z powodu braku aktywności. Wynika to ze specyfiki budowy klatki piersiowej, w której kręgi i żebra tworzą mocną strukturę, która jest dość niezawodnie chroniona przed urazami.
 2. Ponadto ta część kręgosłupa jest mniej obciążona w porównaniu z szyją lub dolną częścią pleców. W związku z tym rzadziej występują w nim problemy takie jak wysunięcie krążka, przemieszczenie kręgów czy przepuklina międzykręgowa.
 3. Wszystkie te czynniki utrudniają wczesne zdiagnozowanie osteochondrozy ze względu na brak objawów. Z reguły osteochondroza okolicy klatki piersiowej zaczyna się objawiać, gdy choroba jest już zaawansowana.

Osteochondroza jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci i młodzieży. Z powodu choroby ich układ mięśniowo-szkieletowy jest zdeformowany, zanim jeszcze się w pełni uformuje i wzmocni.

Objawy choroby

Pacjenci z tą chorobą najczęściej skarżą się na następujące charakterystyczne objawy:

 • bóle tępy lub obolały w łopatkach, nasilają się, jeśli ciało jest długie bez ruchu, z głębokim oddychaniem i podnoszeniem ciężarów;
 • uczucie ucisku w klatce piersiowej;
 • często ból to pas;
 • w niektórych częściach ciała występuje drętwienie;
 • dreszcze;
 • niska temperatura dolnej części ciała;
 • biegunka, zaparcia, wzdęcia;
 • neuralgia międzyżebrowa;
 • ból i rozerwanie mięśni brzucha;
 • nudności, zgaga.
ból w klatce piersiowej z osteochondrozą

Niektóre objawy osteochondrozy są również charakterystyczne dla innych niebezpiecznych chorób, na przykład dusznicy bolesnej, zawału serca, wrzodów żołądka, zapalenia płuc itp. Dlatego konieczne jest badanie przez wąskich specjalistów.

Ból występujący w tej chorobie zwykle dzieli się na dwa rodzaje: dorsago i dorsalgia.

 1. Dorsago odnosi się do ostrego, nagłego, silnego bólu. Syndromem tym podlegają osoby, które długo przebywają w pozycji siedzącej, pochylając się nad stołem. W momencie, gdy osoba wstaje z miejsca pracy, pojawia się ostry ból, który nasila się wraz z oddychaniem i ogranicza pracę górnej części kręgosłupa.
 2. Dorsalgia charakteryzuje się powolnym wzrostem bólu. Przez kilka tygodni pacjent może odczuwać jedynie dyskomfort i łagodny ból. Bolesne odczucia nasilają się przy głębokim oddychaniu lub przechylaniu ciała, podczas snu lub innego długiego przebywania ciała w bezruchu.

Przyczyny osteochondrozy okolicy klatki piersiowej

Przyczyną choroby są patologiczne zmiany w budowie kręgosłupa, mają one charakter zwyrodnieniowy i dotyczą zarówno tkanki kostnej, chrzęstnej, jak i mięśniowej. Takie patologiczne zaburzenia mogą prowadzić do:

 • przepuklina międzykręgowa, nadwaga;
 • dziedziczna predyspozycja do patologii kręgosłupa;
 • zniszczenie chrząstki;
 • zaburzenia krążenia w kręgosłupie;
 • brak wapnia;
 • nadmierne lub nieracjonalne obciążenie, niewłaściwe podnoszenie ciężkich przedmiotów;
 • siedzący tryb życia, urazy, skrzywienie kręgosłupa.

Leczenie w domu

Leczenie osteochondrozy należy rozpocząć od wizyty u neurologa. Ze względu na to, że jej objawy są podobne do objawów innych chorób, ważne jest, aby wykluczyć inne poważne patologie. Z reguły proces leczenia składa się z dwóch etapów:

 1. Usunięcie zespołu bólowego.
 2. Eliminacja przyczyn choroby.
ból pleców w osteochondrozie klatki piersiowej

Niesteroidowe leki przeciwzapalne są stosowane w celu łagodzenia bólu i łagodzenia skurczów mięśni. W przyszłości pod nadzorem lekarza przeprowadza się szereg działań terapeutycznych, na które składają się gimnastyka, dieta, zabiegi fizjoterapeutyczne oraz, w przypadku poważnej patologii, interwencja chirurgiczna.

Ważne jest, aby wiedzieć! Niezwykle niebezpieczne jest samodzielne diagnozowanie i leczenie osteochondrozy kręgosłupa piersiowego. Jedną z patologii powodujących tę chorobę jest przepuklina międzykręgowa, której leczenie przeprowadza wyłącznie lekarz, najczęściej chirurgicznie.

Czasami w okresie zaostrzenia pacjent odczuwa tak silny ból, że można go powstrzymać tylko w warunkach szpitalnych. Jeśli ból jest tolerowany i można go leczyć lekami przeciwbólowymi, leczenie można przeprowadzić w domu, ale pod nadzorem lekarza. W ostrej fazie choroby pacjent powinien:

 • obserwuj leżenie w łóżku;
 • ograniczyć aktywność fizyczną;
 • Czy masaż;
 • używaj zalecanych maści, żeli i kremów;
 • jeść zdrową żywność, zmniejszając ilość tłuszczu i eliminując alkohol;
 • stosować się do zaleceń lekarza specjalisty i stosować leki zgodnie z receptą.

Po konsultacji z neurologiem można przeprowadzić ćwiczenia terapeutyczne i fizjoterapię.

Ważnym czynnikiem w leczeniu osteochondrozy jest całkowity odpoczynek kręgosłupa podczas snu. Aby to zrobić, powinieneś użyć urządzeń ortopedycznych: specjalnych poduszek, materaca ortopedycznego. Odpowiednio dobrane akcesoria do spania pomogą kręgosłupowi przyjąć prawidłową pozycję i zregenerować się.

Uwaga! Osoby, u których zdiagnozowano osteochondrozę, nie powinny wybierać materaca o zwiększonej sztywności, może on pomóc w wyprostowaniu naturalnych krzywizn kręgosłupa.

Leki do leczenia

Pierwszym krokiem w leczeniu osteochondrozy powinno być uśmierzenie bólu pacjenta. W tym celu stosuje się leki niesteroidowe przepisane przez lekarza. Leki te należy stosować ściśle według instrukcji, ponieważ mają wiele przeciwwskazań i powodują poważne uszkodzenia przewodu pokarmowego.

Warto pamiętać, że nie leczą one przyczyny choroby, dlatego po przejściu ostrego okresu choroby konieczne jest kontynuowanie leczenia innymi metodami proponowanymi przez lekarza.

Równolegle z przyjmowaniem środków przeciwbólowych można zalecić terapię witaminową. Ponadto środki zwiotczające mięśnie pomogą złagodzić skurcz dotkniętych mięśni. Leki te nie podlegają samodzielnemu podawaniu i są przepisywane wyłącznie przez lekarza prowadzącego.

Po ustąpieniu bólu rozpoczyna się proces przywracania krążenia krwi i odżywiania uszkodzonych tkanek. W tym celu stosuje się leki przywracające połączenie między zakończeniami nerwowymi a uszkodzonymi naczyniami.

Maści

Powołanie leków do stosowania zewnętrznego jest jedną z szeroko stosowanych metod leczenia osteochondrozy. Firmy farmaceutyczne oferują szeroką gamę maści. Stosuje się maści przeciwzapalne i przeciwbólowe. Maści te mają nie tylko właściwości przeciwbólowe, ale również pomagają łagodzić stany zapalne, zmniejszają obrzęki i przywracają ruchomość stawów, eliminując ich sztywność.

Maści o złożonym działaniu, oprócz powyższych właściwości, mają działanie lecznicze, przeciwzakrzepowe i przeciwdrobnoustrojowe. Takie maści najlepiej stosować w ciągu dnia, stosując je na dotknięty obszar skóry. Po nałożeniu maści bolące miejsce można owinąć ciepłym szalikiem. Te maści są najskuteczniejsze w okresie remisji, kiedy ból nie jest ostry, a raczej bolesny.

zastrzyki

W ostrym okresie choroby, gdy pacjent odczuwa silny ból, działanie tabletek łagodzących objawy może być niewystarczające. W takich przypadkach lekarz prowadzący przepisuje zastrzyki leków o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Dodatkowo należy przeprowadzić cykl iniekcji witamin z grupy B.

Leczenie środkami ludowymi

Wałek do wałkowania ciasta pomoże Ci złagodzić ból i na długo zapomnieć o tej dolegliwości. Aby osiągnąć dobry wynik, nie należy być leniwym i podawać zabieg 15-20 minut dziennie. Naprzemiennie lekko uderzaj wałkiem w oba ramiona, kręgosłup i łopatki. Następnie wałek umieszcza się na twardej i równej powierzchni, najlepiej na podłodze i kładzie się na niej plecami. Walcz wałkiem przez 10-15 minut.

Tarcie

Doskonałym substytutem maści aptecznych będzie własnoręcznie wykonane wcieranie.

 1. Weź 200 ml potrójnej wody kolońskiej, alkoholu medycznego i kamforowego. Połącz wszystkie płyny w słoiku i dodaj 100 g pokruszonych kwiatów nagietka. Słoik zamyka się i pozostawia w ciemnym miejscu na dwa tygodnie. Gotowe tarcie może pocierać bolesne obszary osteochondrozą: ramiona, plecy, klatkę piersiową itp.
 2. Weź 1 łyżeczkę. sproszkowane szyszki chmielowe i wymieszać z roztopionym tłuszczem wieprzowym w proporcji 1: 1. Ta maść naciera bolącą część kręgosłupa.

Nalewki doustne

Brusznica
 1. 80 g liści borówki zalać litrem wrzącej wody. Mieszankę należy podawać w infuzji przez co najmniej 2 godziny.
 2. Następnie napar należy przefiltrować i połączyć z 350 ml wódki. Na małym ogniu mieszaninę należy podgrzać do temperatury 60 stopni, a następnie gotować na wolnym ogniu przez 10 minut.
 3. Pół szklanki powstałej nalewki należy wypić na pusty żołądek co najmniej trzy razy dziennie. Przebieg przyjęcia to 7-8 miesięcy.
sok z borówki brusznicy na osteochondrozę klatki piersiowej
Zbiór ziół
 1. Weź 3 łyżki. l. jagody kaliny, 2 łyżki. l. kwiaty rumianku i liście brzozy, 1 łyżka. l. nagietek i oman.
 2. W termosie połącz surowce roślinne i litr wrzącej wody.
 3. Musisz nalegać na mieszankę przez co najmniej trzy godziny, a następnie wypić szklankę trzy razy dziennie przez miesiąc.

Uwaga! Leczenie środkami ludowymi powinno być prowadzone oprócz terapii przepisanej przez lekarza prowadzącego. Metody alternatywne nie mogą w pełni zastąpić złożonego leczenia.

Ćwiczenia w leczeniu osteochondrozy

Po uzgodnieniu z lekarzem możesz zacząć wykonywać ćwiczenia terapeutyczne. Przed wykonaniem ćwiczeń konieczna jest rozgrzewka: kołysanie rękami i nogami, przechylanie i obracanie tułowia, obracanie głowy. Pomoże to rozgrzać i przygotować mięśnie i więzadła. Sama gimnastyka obejmuje kilka ćwiczeń:

 1. Stojąc w pozycji wyprostowanej, powoli unieś ramiona, a następnie powoli je opuść.
 2. W kolejnym ćwiczeniu ramiona należy podnosić i opuszczać naprzemiennie, najpierw lewe, potem prawe.
 3. Stań prosto i rozciągnij ręce wzdłuż ciała. Powoli przechylaj się na przemian w prawo i w lewo, nie odrywając rąk od ciała.
 4. Aby wykonać ćwiczenie, połóż się na brzuchu i podnieś klatkę piersiową z podłogi. Jednocześnie ramiona powinny być wyciągnięte do przodu nad głową. Musisz pozostać w tej pozycji przez 10 sekund. Następnie ręce są splecione za plecami i ponownie trzymane przez 10 sekund.
 5. Usiądź na krześle z mocnym, prostym oparciem. Odpocznij w nim i spróbuj się zgiąć.

Uwaga! Jeśli ćwiczenie powoduje silny atak bólu, należy natychmiast przerwać i odpocząć przez 5 minut.

Zapobieganie chorobom

Osteochondroza to dość poważna choroba, której łatwiej zapobiegać niż leczyć. W celu ochrony kręgosłupa należy przestrzegać kilku zaleceń:

ból pleców z osteochondrozą okolicy klatki piersiowej
 1. Racjonalna aktywność fizyczna. Jeśli Twoja praca polega na siedzeniu przez długi czas, pamiętaj o robieniu przerw na rozgrzewkę. Więcej spacerów na świeżym powietrzu.
 2. Nie powinieneś podnosić ciężarów, a jeśli to konieczne, rób to poprawnie.
 3. Unikaj hipotermii.
 4. Problemy z kręgosłupem pomogą uniknąć diety opartej na spożywaniu pokarmów bogatych w białko, zmniejszając ilość tłustych potraw. Doskonale wzmacnia kręgosłup i aparat więzadłowy galaretki, galaretki i galaretki.
 5. Uważaj na swoją wagę, osoby z nadwagą prawie zawsze skazują się na problemy z kręgosłupem.
 6. Do snu użyj materaca ortopedycznego i poduszki.

Leczenie osteochondrozy okolicy klatki piersiowej będzie skuteczne dzięki zintegrowanemu podejściu. Pamiętaj, aby połączyć terapię zaleconą przez lekarza i alternatywne metody leczenia z gimnastyką i masażem. Po ustąpieniu objawów nie zapomnij podjąć wszelkich środków zapobiegawczych, aby zapobiec nawrotom.