Klasyfikacja, etapy i stopnie osteochondrozy

ból pleców z osteochondrozą

Osteochondroza bez leczenia powoduje nie tylko ciągły ból pleców lub szyi, uczucie niepełnej inspiracji lub zaburzenia pracy serca. Jest to niebezpieczne, ponieważ ściska korzenie nerwowe, co może powodować paraliż, upośledzenie wrażliwości, erekcję oraz nietrzymanie stolca i moczu. Rozwijająca się w odcinku szyjnym kręgosłupa osteochondroza prowadzi do pogorszenia dopływu krwi do mózgu, co powoduje, że bóle i zawroty głowy stopniowo się pogarszają. Ponadto zmiany zachodzące w jednym segmencie kręgosłupa szybko rozprzestrzeniają się na inne segmenty, a następnie na cały kręgosłup.

W artykule rozważymy rodzaje i klasyfikację (stopnie, etapy) osteochondrozy. Pomoże to osobie z podobną diagnozą lepiej zrozumieć swoją obecną sytuację z rozwojem tej choroby i możliwym leczeniem.

Rodzaje i klasyfikacje choroby

Osteochondroza to naruszenie odżywiania, usuwanie martwych komórek i ich produktów przemiany materii (tzw. „żużli") w krążku (specjalna warstwa amortyzująca) między kręgami, a także w częściach trzonów kręgów przylega do niego od dołu i od góry.

Czym jest osteochondroza?

zdrowy kręgosłup i osteochondroza

U dorosłych diagnoza „osteochondrozy" jest rozumiana jedynie jako rozwój procesów dystroficznych (związanych z niedożywieniem) w chrząstce kręgosłupa. Jeśli u osób dorosłych w jednym ze stawów (np. w stawie kolanowym) zachodzą procesy podobne do osteochondrozy (rozrzedzenie tkanki chrzęstnej wyścielającej jedną i drugą kość stawu, późniejsze zmiany w samych kościach) zwany deformującą chorobą zwyrodnieniową stawów.

W okresie dojrzewania (od 11 do 18 lat) termin „osteochondroza" dotyczy nie tylko kręgosłupa. Proces ten nazywa się młodzieńczą (młodzieżową) osteochondrozą. Kiedy rozwija się w kręgosłupie, nazywa się chorobą Scheuermanna. Ale może mieć też inne lokalizacje (więcej szczegółów znajdziesz w odpowiedniej sekcji).

Klasyfikacja osteochondrozy uwzględnia:

 • w którym oddziale rozwinęło się niedożywienie (klasyfikacja według lokalizacji);
 • jak poważnie wpływa na krążek międzykręgowy (klasyfikacja osteochondrozy według okresów);
 • czy jest teraz ostry stan zapalny, czy ustępuje (krajowa klasyfikacja grupowania według etapów).

Dorośli mają również odrębny rodzaj osteochondrozy. Jest to choroba Kienböcka u dorosłych (osteochondroza kości półksiężycowatej, która znajduje się wśród kości nadgarstka).

Diagnoza może również wskazywać, że osteochondroza jest pourazowa. Oznacza to, że początek naruszenia struktury krążka międzykręgowego, płyt szklistych znajdujących się między trzonem kręgowym a krążkiem, a także samych trzonów kręgowych, był spowodowany urazem. Uraz może być natychmiastowy i ciężki (np. z silnym uderzeniem w kręgosłup), ale osteochondroza pourazowa może rozwinąć się również w wyniku trwałego urazu o niezbyt dużej sile (np. ciągłe przechylanie się z ciężarem w ładowarkach lub sportowcy wykonujący przechyły, podnoszące sztangę bez nadzoru doświadczonego trenera).

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

Osteochondroza kręgosłupa dzieli się na kilka typów. To jest:

 1. Osteochondroza regionu szyjnego.
 2. Osteochondroza okolicy klatki piersiowej.
 3. Osteochondroza lędźwiowa.
 4. Osteochondroza okolicy sakralnej.
rachiokampsis

Najczęściej osteochondrozę lędźwiową i krzyżową uważa się za pojedynczą chorobę - osteochondrozę kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Wynika to z cech strukturalnych tych sekcji pleców (rozważymy to w odpowiednich sekcjach).

W niektórych przypadkach osteochondroza kości ogonowej może rozwinąć się, gdy zaatakowana jest chrząstka stawowa między kością krzyżową (u dorosłych jest to 5 zrośniętych kręgów) a kość ogonową (składa się z 3-5 kręgów). Choroba ta występuje najczęściej u kobiet po samoistnym porodzie (zwłaszcza gdy matka ma wąską miednicę lub waga płodu przekracza 4 kg), ale może rozwinąć się wraz z urazami, operacjami i wadami rozwojowymi tego kręgosłupa. Ze względu na cechy strukturalne stawu krzyżowo-guzicznego (brak w nim jądra miażdżystego - centralnego obszaru amortyzującego, który istnieje między kręgami odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego), bardziej słuszne jest nazywanie uszkodzenia chrząstki stawowej w to artroza stawu krzyżowo-guzicznego niż osteochondroza.

Osteochondroza może również rozwijać się w więcej niż jednej części kręgosłupa. Kiedy taki proces rozwija się w więcej niż dwóch, nazywa się to powszechnym.

Objawy każdego rodzaju choroby zostały szczegółowo omówione w artykule "Objawy i oznaki osteochondrozy".

Trochę więcej o terminologii. Naukowcy (4) uważają, że wyrażenie „osteochondroza międzykręgowa" jest niedopuszczalne. Po pierwsze, w wyniku tego procesu dochodzi do uszkodzenia zarówno trzonów kręgów (jest to widoczne w przedrostku „osteo-"), jak i chrząstki stawowej – płytek końcowych trzonów kręgów („-chondroza"). Oznacza to, że cierpią nie tylko krążki międzykręgowe, ale także otaczające je struktury. Dlatego słuszne będzie powiedzenie „osteochondroza kręgosłupa", a nie w żaden inny sposób.

Osteochondroza odcinka szyjnego kręgosłupa

Region szyjki macicy wyróżnia się następującymi cechami:

ból szyi z powodu osteochondrozy
 • jest to jedyna część kręgosłupa, w której krążek międzykręgowy nie znajduje się wszędzie między kręgami: nie ma go między 1. kręgiem a tyłem głowy oraz między 1. a 2. kręgiem szyjnym;
 • boczne części leżących pod spodem kręgów zakrywają leżące po bokach kręgi: okazuje się, że te ostatnie wydają się siedzieć w „siodle";
 • krawędzie trzonów kręgów szyjnych są wydłużone i przypominają nieco haczyk skierowany do góry, dlatego nazywa się je „haczykowatymi". Taki „hak" i odcinek górnego kręgu nie tylko stykają się: między nimi znajduje się ten sam staw, co w kończynach: od góry powierzchnie stawowe pokryte są chrząstką stawową, a torebka stawowa otacza staw. Przeguby te pozwalają na wykonywanie dodatkowych, nieodłącznych tylko w tym dziale ruchu - przechyłu i rotacji. Ale "niosą" dodatkowe problemy - może rozwinąć się w nich artroza (przerzedzenie chrząstki stawowej). I tutaj powstają osteofity. Jest to niebezpieczne: włókna nerwowe lub naczynia krwionośne przechodzące w tych oddziałach mogą zostać ściśnięte przez osteofity.

Wraz z rozwojem osteochondrozy w odcinku szyjnym, gdy krążki międzykręgowe stają się cieńsze, a same kręgi wydają się zwisać, zaburzone jest odżywianie i połączenie między „hakiem" kręgu leżącego pod spodem a korpusem kręgu górnego. W tym przypadku artroza tego stawu staje się powikłaniem osteochondrozy.

W odcinku kręgów szyjnych możliwe są wszystkie rodzaje ruchów:

 • wyprost i zgięcie;
 • zakręty boczne;
 • zakręty,

podczas gdy objętość tych ruchów jest dość duża. Stanowi to zagrożenie w zakresie rozwoju osteochondrozy, która jest charakterystyczna tylko dla regionu szyjki macicy.

Największą ruchomość obserwuje się w stawie między 4 a 5 kręgiem oraz 5 i 6 kręgiem szyjnym (10, 11). Osteochondroza nie wpływa na powierzchnie stawowe między 1. kręgiem a tyłem głowy, a także na chrząstkę stawową między 1. a 2. kręgiem.

Najważniejsze struktury w okolicy szyjki macicy to:

za co odpowiedzialny jest kręgosłup
 • na bocznych powierzchniach wszystkich kręgów szyjnych, w ich wyrostkach poprzecznych, znajdują się otwory, przez które mogą przejść tętnice kręgowe, przenoszące krew do mózgu;
 • wewnątrz pierwszego kręgu szyjnego (bardzo różni się od „zwykłych" kręgów szyjnych) następuje przejście pnia mózgu do rdzenia kręgowego;
 • poniżej 1 kręgu szyjnego pierwsze korzenie szyjne nerwów rdzeniowych zaczynają wychodzić z rdzenia kręgowego. Ponadto między dwoma kręgami (górnym i dolnym) wychodzi jedna para nerwów rdzeniowych (między 1 a 2 kręgami, 1 para nerwów wychodzi, między 2 a 3 - druga i tak dalej). Pierwsze trzy trafiają do szyi i jej narządów (tarczycy, gardła, krtani, tchawicy), częściowo do oczu i uszu. Czwarta para nerwów rdzeniowych trafia do głównego mięśnia oddechowego - przepony, od piątej do siódmej pary unerwiają (dostarczają sygnały nerwowe) do rąk.

W przypadku osteochondrozy i jej kolejnego etapu - przepukliny dysku, każda z tych struktur może zostać naruszona. To są stany bardzo zagrażające życiu. Ale najczęściej osteochondroza rozwija się w dolnych odcinkach szyjnych, naruszając 5, 6 lub 7 korzeni nerwów rdzeniowych, przez co zaburzona jest wrażliwość (dotyk, temperatura, wibracja) i ruchomość jednej z rąk i pojawia się ból w nim (z tą stroną, gdzie zwężył się otwór międzykręgowy).

Osteochondroza odcinka piersiowego

osteochondroza klatki piersiowej

Ta forma osteochondrozy jest dość rzadka. Wynika to z małej mobilności w odcinku piersiowym.

Każdy z kręgów piersiowych jest połączony nie tylko z kręgami (górnym i dolnym), ale także z żebrami (każdy kręg jest połączony z parą żeber). Zapewnia to stabilność odcinka piersiowego i ogranicza ruchomość kręgosłupa.

Otwory, przez które wychodzą nerwy rdzeniowe, są mniejsze niż w innych oddziałach. Już kanał, w którym przechodzi rdzeń kręgowy. Dlatego jego jeszcze większe zwężenie wraz ze wzrostem osteofitów (kostnych „cierni" z kręgów) może prowadzić do naruszenia dopływu krwi do rdzenia kręgowego (udar kręgowy).

W ramach korzeni piersiowych nerwów rdzeniowych (jest ich 12, takich jak kręgi), przechodzi duża liczba nerwów autonomicznego układu nerwowego. Dlatego też, gdy włókna nerwowe w okolicy klatki piersiowej są naruszone, to oprócz zakłócania funkcjonowania narządów, do których trafiają:

 • od nasady między ostatnim kręgiem szyjnym a pierwszym kręgiem piersiowym część włókien nerwowych trafia do oka (źrenica, okrężne mięśnie oka);
 • od pierwszych dwóch segmentów - do rąk;
 • od drugiego i pozostałych dziesięciu - do narządów jamy klatki piersiowej (serce, płuca, duże naczynia), do narządów jamy brzusznej (wątroba, żołądek) i przestrzeni zaotrzewnowej (trzustka, nerki) (1),

Pojawią się również objawy zaburzeń autonomicznego układu nerwowego: arytmie, lęk lub lęk przed zatrzymaniem akcji serca, pocenie się, uczucie gorąca (tzw. „uderzenia gorąca"), bladość, przyspieszony oddech.

Ponadto czwarty odcinek rdzenia kręgowego, który znajduje się na poziomie drugiego kręgu piersiowego, jest krytycznym obszarem dopływu krwi do tego narządu. Wraz ze zmniejszeniem średnicy kanału kręgowego udar kręgowy (śmierć części rdzenia kręgowego) rozwinie się tutaj szybciej niż przy naruszeniu rdzenia kręgowego w innych miejscach.

Osteochondroza rzadko rozwija się w krążku między 1 a 2, a także między 2 a 3 kręgami. Częściej występuje w rejonie 6-7 kręgów piersiowych, gdzie występuje maksymalne wygięcie kręgosłupa do tyłu (kifoza).

Osteochondroza kręgosłupa lędźwiowego

osteochondroza odcinka lędźwiowego

Osteochondroza kręgosłupa lędźwiowego występuje w około 50% przypadków. Wynika to z dużego obciążenia tego odcinka kręgosłupa (ma on podtrzymywać ciężar ciała), które wzrasta jeszcze bardziej przy przysiadach (praca mięśniowa plus zmiana środka ciężkości ciała), podnoszeniu ciężarów, niektóre nieprawidłowe ruchy (na przykład podczas gry w piłkę nożną, gdy trzeba złapać piłkę, wykonywać pracę mięśni, przesuwać środek ciężkości nie do środka, ale do krawędzi stawu między dwoma kręgami).

Ponadto odcinek lędźwiowy jest bardzo ruchliwy i łączy nieaktywny odcinek piersiowy kręgosłupa z nieruchomą częścią krzyżową.

Najczęściej uszkodzenie krążka międzykręgowego, od którego zaczyna się osteochondroza, odpowiada szczelinie między 4 a 5 kręgiem (tu obserwuje się górną część lordozy lędźwiowej - wybrzuszenie kręgosłupa), rzadziej - między piątym lędźwiowym i 1 kręgu krzyżowego. Te segmenty są najbardziej przeciążone. Krążki między 1. a 2. oraz 2. i 3. kręgiem są rzadziej dotknięte, ponieważ mają dobrą mobilność.

Osteochondroza kości krzyżowej

osteochondroza kości krzyżowej

Rzadko rozwija się izolowana osteochondroza okolicy krzyżowej. Wynika to z faktu, że kręgi są tutaj zrośnięte, a cały ładunek jest zmuszony do natychmiastowego rozłożenia na cały oddział. Osteochondroza w kości krzyżowej rozwija się, gdy ucierpi odcinek lędźwiowy (z powodu osteochondrozy, urazu lub innej choroby), a zrośnięte pięć kręgów musi wytrzymać zwiększone obciążenie.

W przypadku braku nieprawidłowości kręgosłupa kość krzyżowa powinna znajdować się pod kątem 30 stopni do pionowej osi ciała, aby zachować równowagę z pochylonymi kośćmi miednicy. Ale jeśli pierwszy kręg krzyżowy wystaje nieco bardziej niż to konieczne (z powodu wrodzonej anomalii lub urazu), ograniczy to przestrzeń dla korzeni nerwów rdzeniowych wychodzących z 1 odcinka krzyżowego, a także naczyń. Jeśli łączy się to z sakralizacją (rozrost ostatniego kręgu lędźwiowego do pierwszego odcinka krzyżowego), to miejsca na korzenie drugiego odcinka krzyżowego również zostaną zawężone. Wtedy osteochondroza, która się tu rozwinęła (zwłaszcza osteofity tylne) i jej powikłania (przepuklina międzykręgowa) szybko dadzą się odczuć zespołem bólowym zlokalizowanym w kroczu i wewnętrznej stronie ud.

Należy zauważyć, że sakralizacja kręgosłupa nie następuje bezpośrednio po urodzeniu. Zrost ostatniego kręgu lędźwiowego z kością krzyżową rozpoczyna się w wieku 13-14 lat, a kończy w wieku 23-25 lat. Zdarzają się sytuacje, w których pierwszy kręg krzyżowy pozostaje przez całe życie niezwiązany, pełniąc funkcję szóstego odcinka lędźwiowego. Takie anomalie stwarzają tu więcej warunków do rozwoju osteochondrozy, a także często łączą się z niezamknięciem (całkowitym lub częściowym) kanału krzyżowego - zakrzywioną rurką, w której nerwy krzyżowe wychodzą z kręgosłupa przez otwór krzyżowy.

Osteochondroza kręgosłupa szyjnego i piersiowego

Osteochondroza kręgosłupa szyjnego i piersiowego występuje, gdy dana osoba nie zwraca uwagi na rozwinięty proces dystroficzny w krążkach między dolnymi kręgami szyjnymi. W rezultacie „kręgi na wodzie" zaczynają odbiegać od takiego „kamienia" - w proces zaczyna brać udział leżący poniżej kręgosłup (piersiowy).

Rzadziej rozwija się sytuacja, gdy odcinki odcinka szyjnego i piersiowego odległe od siebie ulegają zmianom w obrębie krążka i otaczających go kręgów.

Osteochondroza odcinka lędźwiowego i krzyżowego

Całe kość krzyżowa i ostatni kręg odcinka lędźwiowego stanowią podstawę całego kręgosłupa - zapewniają jego podparcie i doświadczają maksymalnego obciążenia. Jeśli spadną na nią dodatkowe obciążenia, zwłaszcza jeśli rozwiną się w tym celu genetyczne, hormonalne uwarunkowania lub osoba stale doświadcza niedoboru mikrowibracji, rozwija się osteochondroza odcinka lędźwiowo-krzyżowego (więcej na ten temat można znaleźć tutaj: "Przyczyny osteochondrozy").

Zazwyczaj najpierw cierpią krążki między kręgami lędźwiowymi, a następnie (zgodnie z mechanizmem opisanym w poprzednim rozdziale) w proces zaangażowany jest kość krzyżowa. Również osteochondroza lędźwiowo-krzyżowa jest często nazywana stanem, w którym staw między ostatnim kręgiem lędźwiowym a kością krzyżową ulega zmianom dystroficznym.

Powszechne lub wielosegmentowe

rozległa lub wielosegmentowa osteochondroza

Choroba rozwija się w 12% przypadków osteochondrozy. Jest to najcięższy rodzaj choroby, gdy procesy dystroficzne występują w kilku segmentach (segment to dwa kręgi, górny i dolny, otaczające dotknięty krążek międzykręgowy) kręgosłupa. Mogą dotyczyć zarówno segmenty jednego oddziału (na przykład osteochondroza krążka między 4 a 5 i 6-7 kręgiem szyjnym), jak i niepowiązane segmenty różnych oddziałów. Na przykład może rozwinąć się osteochondroza krążka między 4-5 kręgami szyjnymi (C4-C5) i krążka między 4 a 5 kręgami lędźwiowymi (L4-L5).

Ponieważ w przypadku osteochondrozy wielosegmentowej nie zdarza się, że zaostrzenie rozwija się we wszystkich oddziałach jednocześnie. Najczęściej zaostrzenie rozwija się w jednym dziale, a potem w innym. Doprowadziło to do pojawienia się takiej „domowej" diagnozy, jak osteochondroza wędrowna. Oficjalna medycyna tego nie rozpoznaje i wyznacza osobie, która postawiła sobie taką „diagnozę" dodatkowe badania, aby zrozumieć przyczynę jego objawów.

Etapy (okresy)

stadia osteochondrozy

Współczesna literatura opisuje osteochondrozę kręgosłupa jako przewlekły proces podatny na nawroty. Rozwijając się w młodym wieku (głównie w wyniku kontuzji lub niewłaściwych ruchów, podnoszenia ciężarów), postępuje w różnym tempie, może spowolnić (występuje remisja osteochondrozy) lub może postępować w sposób ciągły. Natomiast u osób starszych obserwuje się powolny przebieg choroby.

Neurolodzy wyróżniają kilka etapów (okresów) w zależności od zmiany struktur krążka międzykręgowego:

 1. Kropka.Tutaj zmniejsza się ilość wody w składzie jądra miażdżystego - absorbującego wstrząsy środka krążka międzykręgowego, a w jego włóknistym pierścieniu pojawiają się pęknięcia. Jądro miażdżyste jest zdeformowane i przesunięte do tyłu (w kierunku tylnego więzadła podłużnego, które biegnie wzdłuż tylnej powierzchni trzonów kręgów). Taki ruch wewnątrzdyskowy jądra miażdżystego powoduje podrażnienie nerwów przechodzących (w odcinku szyjnym - zatokowo-kręgowym). Objawia się to drobnymi bólami szyi lub odpowiedniej części pleców, sztywnością ruchów, przyjęciem specjalnej postawy, w której występuje pewna ulga w bólu. Jeśli osteochondroza rozwija się w okolicy lędźwiowej, lordoza lędźwiowa zostaje wygładzona.
 2. II okrescharakteryzuje się powstawaniem podwichnięć, patologiczną ruchliwością w dotkniętym odcinku kręgosłupa. Wynika to z faktu, że tkanka chrzęstnopodobna krążka (pierścień włóknisty), która leży wokół jądra miażdżystego, zaczyna stopniowo wysychać - wysokość krążka zmniejsza się. Tam, gdzie pierścień włóknisty jest bardziej rozwarstwiony, jądro miażdżyste pędzi, przyczyniając się do jego dalszego opróżnienia (zwykle dzieje się to w kierunku słabszego tylnego więzadła podłużnego). Ten okres osteochondrozy objawia się bólem na poziomie dotkniętego segmentu, mięśnie powyżej i poniżej segmentu są stale napięte, próbując utrzymać kręgi, aby nie uszkodzić rdzenia kręgowego.
 3. III okrescharakteryzuje się całkowitym pęknięciem pierścienia włóknistego, przez co jądro miażdżyste porusza się w nim i wystaje między kręgami (powstaje przepuklina międzykręgowa). Jądro miażdżyste może nawet wypadać do światła kanału kręgowego (sekwestracja dysku). Chrząstki pokrywające kręgi stają się cieńsze, ponieważ warstwa między nimi staje się mniejsza. Objawy stadium zależą od kierunku przemieszczenia krążka międzykręgowego: jeśli w kierunku otworu, przez który wychodzi korzeń kręgowy, odczuwalne będą bóle rozprzestrzeniające się wzdłuż włókien nerwowych (to znaczy, jeśli osteochondroza rozwija się w dolne segmenty szyjne lub górne klatki piersiowej będą odczuwalne w ramieniu, a jeśli w odcinku lędźwiowym - to w nodze), cierpi na wrażliwość unerwionych narządów; jeśli w kierunku kanału kręgowego wzdłuż linii środkowej ból pleców staje się stały, ruchomość i wrażliwość kończyn są zaburzone, cierpi na tym funkcja narządów wewnętrznych, które otrzymują unerwienie z zaatakowanego odcinka, jeśli jądro miażdżyste wnika w głąb kręg znajdujący się powyżej lub poniżej, nastąpi bezobjawowy przebieg choroby;
 4. IV okres.Tkanki dotkniętych krążków międzykręgowych są zastępowane tkanką bliznowatą, przez co mobilność w tym odcinku kręgosłupa jest ograniczona lub utracona. W sąsiednich segmentach kręgi są zmuszone do przesunięcia, między ich procesami rozwija się stan zapalny i artroza. Z kości zaczynają pojawiać się osteofity - wyrostki kostne. Więzadło podłużne może ulec skostnieniu. Krawędzie kręgów zdeformowane przez osteofity i sąsiadujące z nimi skostniałe więzadła tworzą rodzaj zamków kostnych. To jest spondyloarthrosis.

Kiedy w proces zaangażowane są mięśnie, próbując ustabilizować kręgosłup, pojawia się w nich skurcz, ściskają się lokalne naczynia. Z tego powodu rozwija się obrzęk, który uciska korzenie nerwowe. Jest ból. To jest -Pikantnyokres choroby. Jeśli rozpoczniesz leczenie w tym okresie - ogranicz aktywność ruchową w uszkodzonym odcinku, zastosuj leki przeciwbólowe (są też przeciwzapalne), następnieatakosteochondroza znika po 5-7 dniach. Podostry lub2 okreschoroby.

Okres podostry trwa około 12-14 dni. Jeśli na tym etapie nie przechłodzisz się, nie podniesiesz ciężarów, nie wykonasz gwałtownych ruchów, osteochondroza przechodzi w remisję.

zaostrzenie osteochondrozy

Pogorszenieosteochondroza rzadko rozwija się „samodzielnie", jeśli dana osoba dba o uzupełnienie niedoboru mikrowibracji w organizmie (osiąga się to za pomocą wysokiej aktywności ruchowej i/lub procedur fonacyjnych) i utrzymanie wystarczającego dopływu krwi do dotkniętego obszaru.

Zaostrzenie osteochondrozy może powodować:

 • hipotermia;
 • podnoszenie ciężarów;
 • silny stres;
 • gwałtowne ruchy;
 • nieprofesjonalnie wykonany masaż;
 • spożycie alkoholu;
 • przeziębienie;
 • gwałtowna zmiana ciepła i zimna (na przykład nurkowanie w zimnej wodzie po kąpieli lub saunie);
 • częste zakręty;
 • długi pobyt w zgiętej pozycji.

Stopnie osteochondrozy

W swoim rozwoju osteochondroza przechodzi pewne etapy. Nazywa się je stopniami i w zależności od stopnia lekarz planuje leczenie.

Aby zrozumieć, w jaki sposób choroba wpływa na pracę, zdolność do samoobsługi, adekwatność osoby, neurolodzy krajowi rozróżniają 5 stopni osteochondrozy:

Stopień

Nasilenie bólu i inne objawy

Naruszenie zdolności do pracy i zdolności do pracy

1 stopień

W pierwszym stopniu ból jest nieznaczny, pojawia się podczas wysiłku i ustępuje w spoczynku. Można wykryć tylko punkty bólowe.

Zapisane podczas wykonywania jakiejkolwiek pracy

2 stopnie

Ból nie jest silny, pojawia się w spoczynku, nasila się wraz z ćwiczeniami, ale jeśli przyjmiesz wygodną pozycję lub zatrzymasz ładunek, ból ustąpi. W drugim stopniu zauważalna jest zmiana konfiguracji kręgosłupa, wyczuwalne są napięte mięśnie. Ograniczona ruchomość kręgosłupa

Jeśli mówimy o pracowniku wykonującym niefizyczną lub lekką pracę fizyczną, zdolność do pracy zostaje zachowana. Jeśli dana osoba ciężko pracuje, zdolność do pracy jest ograniczona. Osoba jest zmuszana do przerwy w pracy, stara się unikać wysiłku fizycznego

3 stopnie

Ból jest bardziej wyraźny, nasilany wysiłkiem. Ujawniają się objawy neurologiczne, które naruszają zdolność do pracy.

Naruszone. Tylko pracownicy wiedzy mogą kontynuować pracę. Zdolność do wykonywania czynności domowych jest zmniejszona, ale zachowana jest samoopieka i zdolność do samodzielnego poruszania się

4 stopnie

Oprócz silnego bólu pojawiają się również objawy neurologiczne: zawroty głowy, osłabiona wrażliwość

Zagubiony za jakąkolwiek pracę. Potrafi poruszać się po terenie, opierając się tylko na kulach. Stara się poruszać tylko wtedy, gdy jest to konieczne do zaspokojenia potrzeb fizjologicznych.

5 stopni

Ból i inne objawy są wyraźne w spoczynku. Osoba jest zmuszona pozostać w łóżku.

Zagubiony za jakąkolwiek pracę. Osoba potrzebuje opieki.

Osteochondroza kręgosłupa, niezależnie od tego, w jakim dziale jest utworzona i w jakim stopniu osiągnęła, musi zostać zidentyfikowana i zalecić odpowiednie leczenie na czas. Jednocześnie leczenie powinno być kompleksowe i obejmować nie tylko przyjmowanie leków łagodzących objawy, ale także inne (główne) metody leczenia mające na celu wyeliminowanie przyczyn choroby.