Diagnostyka i leczenie osteochondrozy kręgosłupa

Osteochondroza dotyka ponad połowę światowej populacji. Ta liczba obejmuje zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież. Radzenie sobie z tym jest naprawdę trudnym zadaniem. Istnieje wiele sposobów leczenia, które wymagają regularności i złożoności.

Osteochondroza – co to znaczy

Ta choroba dotyka nie tylko kręgosłupa. Osteochondroza dotyka krążków międzykręgowych, sąsiednich mięśni i gorsetu, zakończeń nerwowych, układu żylnego, stawów, trzonu kręgowego. Taki zakres chorób powoduje wiele objawów chorobowych. Wspomniane systemy, które są dotknięte osteochondrozą, cierpią i ryzykują utratę pełnej funkcjonalności. W rezultacie na jego tle rozwijają się nowe choroby. Ich leczenie jest bezsensowne, ponieważ podstawową przyczyną jest problem kręgosłupa i jego oddziałów.

lekarz bada plecy z osteochondrozą kręgosłupa

Procesy metaboliczne ulegają nasileniu i obserwuje się zniszczenie i deformację tkanek - tak rozwija się choroba.

Objawy

Głównym objawem osteochondrozy jest ból pleców. Może się nasilać, ustępować i przemijać, ale wracać. Z biegiem czasu, jeśli pacjent nie zwraca należytej uwagi na leczenie, pojawia się:

 • uczucie sztywności w okolicy kręgosłupa;
 • trudności z ruchem;
 • ogólne złe samopoczucie - zmęczenie, senność itp.

Również jasne neurologiczne objawy osteochondrozy kręgosłupa:

 • ataki tępego bólu lub jego ciągłe towarzyszenie;
 • powrót czucia do pośladków lub nóg, dołu podkolanowego, kości krzyżowej i genitaliów;
 • zimno kończyn, sinica, drgawki itp.

Powoduje

Jest ich dużo. Dlatego pojawienie się choroby może być wywołane więcej niż jednym warunkiem wstępnym:

 • Siedzący tryb życia;
 • ciężka aktywność fizyczna;
 • stres i przemęczenie;
 • zawody biurowe;
 • uraz, wady wrodzone, skrzywienie;
 • nadwaga;
 • złe nawyki;
 • przeciążenie podczas treningu sportowego;
ból pleców z osteochondrozą kręgosłupa

Rodzaje

Choroba jest zlokalizowana w jednej lub kilku częściach kręgosłupa (powszechna osteochondroza). Stąd nazwa gatunku:

 • osteochondroza regionu szyjnego;
 • piersiowy;
 • lędźwiowo-krzyżowy.

zaawansowana postać choroby

Osteochondroza rozlana obejmuje nie tylko układ mięśniowo-szkieletowy, ale także narządy i układy wewnętrzne. Ich funkcjonalność pogarsza się i pojawiają się nowe choroby.

Osteochondroza młodzieńcza lub młodzieńcza

W okresie dojrzewania objawy choroby są nieco inne. Osteochondroza młodzieńcza objawia się w postaci:

 • bóle głowy (częste i długotrwałe);
 • zawroty głowy;
 • krytyczny stan zdrowia na granicy omdlenia.

Osteochondroza młodzieńcza kręgosłupa łatwo pomylić z innymi dolegliwościami. Dlatego diagnoza w domu i samoleczenie niosą za sobą groźbę powikłań.

ból w dole pleców z osteochondrozą kręgosłupa

Etapy rozwoju

Etapy choroby różnią się zmianami klinicznymi. Jest ich tylko 4.

Etap pierwszy: wstępny

Krążek międzykręgowy jest stopniowo ściskany, a jego wysokość zmniejsza się. Na tym etapie choroba zaczyna wpływać na pobliskie tkanki kręgosłupa.

Druga faza

Zmiana w krążkach międzykręgowych pociąga za sobą przemieszczenie wszystkich więzadeł, zakończeń nerwowych itp. W drugim etapie powstaje z tego powodu zwiotczenie tkanki, utracona jest poprzednia stabilność kręgosłupa.

Trzeci etap

Najbardziej destrukcyjne są następujące etapy: krążki międzykręgowe są ostatecznie zdeformowane, spłaszczone, ściśnięte na boki.

Zmiany w IV etapie

Ciało stara się wzmocnić kręgosłup. Na ostatnim etapie uruchamiany jest proces adaptacji. W rezultacie na kręgach pojawiają się narośla kostne - osteofity, które rzekomo posiadają bardzo ruchomy kręgosłup.

ból szyi z osteochondrozą kręgosłupa

Leczenie

Istnieje wiele metod i kompleksów do leczenia tej choroby. Osobliwością osteochondrozy jest to, że przywrócenie zdrowia kręgosłupa jest możliwe tylko w połączeniu z aktywnością fizyczną.

Ból pleców to ograniczenie możliwości człowieka. Aby nie rozpocząć osteochondrozy, musisz znać jej przejaw i właściwe podejście do leczenia.

Oto etapy leczenia:

 • eliminacja bólu i dyskomfortu w dotkniętych obszarach;
 • trakcja kręgosłupa;
 • wzmocnienie kręgosłupa;
 • zwiększone krążenie krwi dzięki terapii manualnej;
 • czasami stosowanie leków chondroprotekcyjnych, które mają korzystny wpływ na powstawanie krążków międzykręgowych.

Jeśli osteochondroza nie została zdiagnozowana na początkowym etapie, uzyskanie dobrego wyniku zajmie około 2 lat - poprawa stanu zdeformowanych odcinków. Leczenie odbywa się co 6 miesięcy. Nie we wszystkich przypadkach możliwe jest całkowite wyleczenie osteochondrozy, ale pomoże to zapewnić dobrą amortyzację.

ćwiczenia fitballowe na osteochondrozę kręgosłupa

Podejście medyczne

Często osteochondroza kręgosłupa jest leczona tabletkami i maściami. Głównym działaniem leków jest działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozgrzewające i poprawiające krążenie krwi. Mogą dać chwilową ulgę, ale nie uzdrowienie. Nie mogą być używane na stałe. Na etapie osteochondrozy w rzadkich przypadkach stosuje się leki stymulujące wzrost tkanki chrzęstnej. Dopiero kolejne etapy leczenia pomogą przywrócić poprzedni kształt kręgosłupa.

Szczególnie ważne jest leczenie lekami w okresie pooperacyjnym.

Trakcja lub trakcja kręgosłupa

Zabieg zapewnia natychmiastową ulgę. Rzeczywiście, zwiększając odległość między kręgami, obciążenie kręgosłupa jest zmniejszone i prawidłowo rozłożone. Jest to efekt krótkotrwały, ale pomaga przywrócić filar do poprzedniego kształtu. Używany w połączeniu z innymi metodami.

Gimnastyka lecznicza i ćwiczenia fizyczne

Kurs specjalnych ćwiczeń pomoże przywrócić kręgosłup do normy. Są przepisywane przez lekarza, ponieważ korzyści zależą od wpływu na określony rodzaj mięśni, kręgów i chrząstki.

Wiele pozytywnych rezultatów daje jednocześnie aktywność fizyczna. Poprawia się krążenie krwi i metabolizm, wzmacnia się kręgosłup i mięśnie wokół niego. Następuje równomierne ożywienie.

Ekspozycja próżniowa

Podobnie zabieg oddziałuje na najgłębsze tkanki. Z powodu spadków ciśnienia zwiększa się krążenie krwi, przyspiesza naprawa tkanek, ustępuje stagnacja. Banki są przepisywane pacjentowi z osteochondrozą, jeśli nie ma przeciwwskazań.

leczenie osteochondrozy kręgosłupa za pomocą banków

Terapia manualna

Nakłada się na dotknięte obszary pleców. Całkiem dobre efekty dał zabieg masażu. Zasada działania polega na zwiększeniu krążenia krwi, napływu i odpływu krwi do kręgosłupa. W ten sposób przywracany jest metabolizm, jak u zdrowej osoby. Dodatkowo mięśnie się rozluźniają. Po kilku sesjach ból zmniejsza się i stopniowo zanika. Metoda jest dobra w przypadku przewlekłej osteochondrozy, a także w zapobieganiu zaostrzeniu choroby.

Bardzo ważne jest łączenie sesji masażu z ćwiczeniami fizjoterapeutycznymi lub innymi ćwiczeniami fizycznymi, lekami i odpowiednią dietą. Wtedy gwarantowana jest ulga.

Refleksologia i akupunktura

Zabieg zawsze stosuje się w połączeniu z masażem. Refleksologia to ukierunkowany wpływ na punkty refleksyjne. Ta sama zasada dotyczy akupunktury. W przypadku bólu pleców takie metody są bardzo korzystne w połączeniu z innymi zabiegami.

Interwencja chirurgiczna

Operacja odbywa się w leczeniu osteochondrozy kręgosłupa. Ale są to rzadkie przypadki z powikłaniami, gdy konwencjonalne metody są nieskuteczne. Często w leczeniu rozlanej osteochondrozy stosuje się operację.

Ale metoda chirurgiczna niesie ze sobą duże ryzyko i niebezpieczeństwo. Aby upewnić się, że operacja jest pilna, musisz przejść badania tomograficzne, aby określić, jak pozycja kręgosłupa jest gorsza od normy.

konsultacja z lekarzem w sprawie osteochondrozy kręgosłupa

Dwie sytuacje, w których operacja jest jedynym rozwiązaniem:

 • utrata kontroli pacjenta nad ruchami jelit;
 • naruszenie zakończeń nerwowych dolnego odcinka kręgosłupa, gdy jest ścigany przez ból przy palpacji (zespół ogona końskiego).

Leczenie chirurgiczne wymaga dwóch podejść.

 1. Eliminacja zaburzeń kręgosłupa, narośli, usunięcie części kręgu itp.
 2. Odbudowa kręgosłupa, jego stabilizacja.

Rehabilitacja osteochondrozy kręgosłupa wymaga dużo czasu, zwłaszcza jeśli leczenie było chirurgiczne. Nawet młodzieńcza osteochondroza jest przedłużona.

Należy pamiętać, że każdy obraz kliniczny jest indywidualny. Dlatego leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby, prawidłowej diagnozy postawionej przez lekarza prowadzącego i Twojej zgody.